«Երևանի Գինու Օրերը» տարվա ամենասպասված միջոցառումն է գինեգործների համար։ Նախատեսված
As one of the leaders in the field, Acba, in association with the Visa system, always introduces innovative solutions in the Armenian market, including NFC, ApplePay and GooglePay, Acba Max, Acba SoftPos solutions, Visa Digital cards, etc.
This year again, Acba and Visa are the main sponsors of the Yerevan Wine Days festival.
We are sure that summer, wine and friends are the best combination to enjoy life.
We wish you a good time and unforgettable memories.
Imagine a groundbreaking concept rising in Yerevan for the first time: a “city in a city.” Using the best world experience in engineering and architecture, Skyline by Renshin is more than just a district. It’s a launchpad for a new lifestyle.
Unprecedented in Armenia, Skyline brings the world’s best experiences to Yerevan. Here, innovation and a focus on well-being combine to create an environment that fuels inspiration and discovery. Skyline is for anyone who wants the best future and who dreams of a place where every day gives new possibilities.
Picture yourself at the heart of this vibrant community. With Skyline, you’re not just buying into a district; you’re investing in a lifestyle — a lifestyle that embraces progress.
This year, Skyline is taking that commitment a step further by sponsoring the Yerevan Wine Days festival. Just as the festival has been a vibrant part of the city’s soul, Skyline promises to open new horizons for Yerevan and its people. Skyline isn’t just shaping Yerevan’s future, it’s actively enriching its present.
Be a part of this thriving future in Armenia. Explore Skyline today.
“Yerevan Wine Days” is the top large-scale event in the region during which you can:
Experience a unique Wine Tasting Journey, immersing yourself in the rich heritage of Armenian winemaking. With over 1,000 wine varieties from Armenia’s finest producers, you will have the opportunity to discover the aromas and flavors of award-winning local and international wines.
©Wine Days are filled with colors and smiles. Enjoy the creative photo zones, capture the best moments with friends, and take home unforgettable memories from the festival.
©Wine Days are not just about tasting but also about surprises! Join our special raffle and get a chance to win over 200 gifts, from rare Armenian wines to exclusive festival offers.
You will discover more about the traditions of Armenian winemaking. You will get to know the past and present of wine through the jars. By the way, the emblem of the festival is built with the outline of a real jar, which reached us from the 10th-9th centuries BC, excavated in the Dvin region.
“Yerevan Gastronomic Shows” tickets are available only online.
This QR code must be presented on the day of the event: on 07.06-09.06.2024 at the “Yerevan Gastronomic Shows” event zone in Moskovyan-Baghramyan crossroad from 16:30 to 21:30 (time of the last show of the day). The QR code is single-use.
In parallel with the ‘©Yerevan Wine Days,’ from June 7th to 9th, 16:00-22:30, the ‘WINE AND MORE: BUSINESS MARKET,’ organized by the ‘EventToura’ company, will be held at ‘Seasons’ park. This event, a part of ‘©Yerevan Wine Days,’ serves as the festival’s B2B platform and aims to become one of the leading events for local beverage producers and international suppliers. Its goal is to promote the sale and representation of beverages in local and international markets by fostering various partnerships, as well as serving as a platform for highlighting export challenges and finding solutions for them.
“Yerevan Wine Days” serves as a unique opportunity to participate in the most anticipated festival of the region with your own products.
Be represented in front of more than 120,000 visitors in a booth.
1Become a member of the ©Wine Days community and contribute to the development of winemaking and wine tourism.
3Form a part of the sales of more than 15,000 packages and 400,000 tickets.
2Get benefits and special offers from general sponsors ACBA Bank OJSC and VISA & other partners.